[rev_slider alias="home-landing"]

درباره ی ما
موسسه ی علمی پژوهشی کوثر وابسته به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، سعی دارد با روحیه ی جهادی در راستای حل مسائل اساسی کشور گام بردارد؛ موسسه با گرد هم آوردن دانشجویان تحصیلات تکمیلی یا فارغ التحصیل بسیجی اقدام به تشکیل گروههای پژوهشی و سپس گروهها اقدام به انجام پروژه های مختلف مرتبط با موضوع می کنند. 

 

چشم انداز:
مجتمع کوثر موسسه ای علمی پژوهشی در حوزه های علوم پایه، علوم کاربردی و علوم انسانی است. این موسسه در افق سال ۱۴۰۴ مجموعه ای است به لحاظ مادی خودگردان، دارای شخصیت حقوقی و شناخته شده با کارکرد مراکز رشد، دارای حداقل ده گروه وابسته و پیوسته، با جهت گیری تولید علم بومی و حل مسائل اساسی کشور.

 

مأموریت:
– تأسیس و حمایت از گروه های پژوهشی نیمه حرفه ای با تأکید بر دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران
– انجام و حمایت از پروژه های پژوهشی با جهت گیری تولید علم بومی و حل مسائل کشور با تأکید بر دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران
– ارائه ی خدمات آموزشی، علمی و پشتیبانی به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران

 

ساختار و معاونت های کوثر:

محوریت فعالیت های کوثر، فعالیت پژوهشی بدون محدودیت در علوم مختلف است. کوثر، پژوهش را به معنای حل مشکل صنعت یا پرداختن به ایده های مطرح شده توسط صاحب نظران می داند. در کنار بحث پژوهش، آموزش های عمومی و تخصصی علوم مختلف نیز مطرح است. کوثر، آموزش را مقدمه پژوهش صحیح می داند و نقایص موجود در آموزش های دانشگاهی باعث ایجاد مشکل در مسائل پژوهشی خواهد شد. همچنین مرکز کوثر دارای امتیاز نشر کتاب نیز می باشد و در آرشیو مجموعه، چندین کتاب به زیور طبع آراسته گشته اند و در مواردی دارای جوایز فرهنگی نیز هستند.

پس می توان گفت ساختار فعالیت کوثر بر سه پایه استوار است: پژوهش، آموزش و انتشارات.

در بحث پژوهش، سیاست مجموعه بر ایجاد گروه های تخصصی علمی است تا هر گروه با استفاده از امکانات و حمایت های مرکز، بتوانند پروژه و موضوعات مطروحه را به انجام برسانند. در دل کوثر دو نوع گروه شکل خواهند گرفت: گروه های پروژه محور و تربیت محور. در بخش مربوط به پژوهش، توضیحات بیشتر داده خواهد شد.

در موضوع آموزش، مرکز پژوهشی آموزشی کوثر با توجه به این مهم که آموزش های دانشگاهی به تنهایی قادر به تربیت و آماده سازی افراد برای رجوع به صنعت و جامعه نیست، دوره های تخصصی ویژه رشته های مهندسی را راه اندازی کرده است. البته حیطه فعالیت کوثر به علوم مهندسی ختم نخواهد شد و در همه زمینه های دانشی ، بحث آموزش های کاربردی ادامه خواهد یافت. همچنین کوثر از بدو تأسیس در زمینه آموزش عمومی و آزمون تحصیلات تکمیلی فعال بوده و کماکان نیز می باشد.

در حیطه نشر، سابقه پرباری از فعالیت های کوثر موجود می باشد. اما در حال حاضر روند این بخش با رخوت همراه است که ان شا الله در  در برنامه های اولویت دار کوثر، احیای مجدد آن دیده شده است.

در کنار این سه معاونت که وظایف حیاطی کوثر را بر دوش می کشند، ستاد مرکزی مسئولیت تنظیم روابط و فعالیت ها و همچنین تبلیغات و ارتباط  با رسانه را بر عهده دارد. کوثر تحت مدیریت مدیر عامل که منصوب هیئت مدیره می باشد، اهداف خود را پیش خواهد برد. لازم به ذکر است، مرکز پژوهشی آموزشی کوثر در ارتباط تشکیلاتی با مرکز بسیج دانشجویی دانشگاه تهران  و علوم پزشکی است.