درباره کوثر
مرکز پژوهشی آموزشی کوثر

مرکزپژوهشی آموزشی کوثر وابسته به بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، سعی دارد با روحیه‌ی جهادی در راستای حل مسائل اساسی کشور گام بردارد؛ دانشجویان تحصیلات تکمیلی یا فارغ التحصیل بسیجی می‌توانند از پشتیبانی کوثر جهت تشکیل گروه‌های پژوهشی صنعتی استفاده نمایند. مزیت کوثر ارتباط تشکیلاتی و مشخص با بدنه‌ی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران است که موجب می‌شود دانشجویان بسیجی که یکبار در دوران کارشناسی در دفاتر بسیج دورهم جمع شده‌اند در دوران تحصیلات تکمیلی و فارغ التحصیلی در کوثر گرد هم آمده و در راستای حل مسائل اساسی کشور، کار تخصصی انجام دهند.

Untitled-1        email       telegram
open close

درباره گروه

 • معرفی

  آزاد اندیشی مفهومی است به مثابه یک فرهنگ و یک گفتمان. فرهنگی که با تکیه بر گفت و گو و عقلانیت ما را از مرداب سکوت و جمود و گرداب هرزه گویی به طریق سومی رهنمون می سازد و با محیطی جدید برای رشد و بالندگی آشنا می کند. در این میان کرسی آزاد اندیشی بازیگری اصلی و عنصری تعیین کننده است. مهم ترین رکن در برگزاری کرسی های آزاداندیشی شناخت مساله و چگونگی پرداخت به آن است.
  آزادراه بسته ای است محتوایی و کاربردی برای رسیدن به این شناخت. در این بسته سعی می شود مساله قابل طرح و مباحثه در کرسی های دانشجویی معرفی و ابعاد مختلف آن واکاوی شود. نظرات و دیدگاه های متفاوت درکنار هم قرار گرفته و نقاط کلیدی مورد اختلاف برجسته گردد. همچنین ابزارهای عملیاتی برای برگزاری کرسی نیز معرفی شود.
  توضیح اینکه دستیابی به یک شناخت مقدماتی از مسائل اساسی کشور و عرصه اندیشه و شیوه پردازش آن، خلاءی هست که احساس شده است و بناست به محصولی برسیم که بتواند صحنه گفتگو را روشن و ممکن سازد.

 • رویکرد پیگیری مسئله

  روش گروه برای پیگیری این مسئله، روش متنی – بصورت استفاده از منابع اسنادی - و تهیه و تولید بسته های محتوایی – عملیاتی می باشد. بصورتی که سیری از موضوعات مهمی که دارای دوگانه ها هستند و بگونه ای در محافل دانشگاهی محل های نزاع می باشند انتخاب شده است و متناسب با اهمیت هر کدام بسته های محتوایی – عملیاتی در مورد آن تهیه می شود. جهتگیری انتخاب موضوعات هم برگرفته از الویت های کلان و خرد انقلاب اسلامی است. بعبارت دیگر موضوعات بر مبنای منابعی چون اسلام ناب، صحیفه امام، دغدغه ها و نظام مسایل مقام معظم رهبری، مشکلات اجرایی کشور، خواسته ها و دغدغه های نسل فعلی، موضوعات مبنایی و عمدتا اندیشه ای و همچنین تجربه هایی که از آزاداندیشی های قبلی بدست آمده است، انتخاب شده اند.

 • نتایج کار

  یکی از نتایج این کار این می باشد که مخاطبین این بسته – که دانشجوها هستند – در نگاه اول و با مطالعه این بسته ها یک دید کلی و جامعی نسبت به دیدگاه های مختلف و موافق و مخالف در موضوعات مختلف پیدا می کنند و یک شناختی از منابع مکتوب و غیرمکتوب مورنیاز برای موضوع و اساتید مطرح آن حوزه بدست می آورند . تلاش می شود در این بسته ها صرفا دیدگاه های مطرح و شاخص در مورد آن موضوع آورده شود و از تحمیل دیدگاهی بر دیدگاه های دیگر ممانعت به عمل اید.