درباره گروه

 • معرفی

  گروه مطالعات و پژوهش های اقتصادی بر اساس برخی دغدغه های موجود در جامعه علمی و دانشگاهی کشور و برخی نیازهای تأمین نشده در بخش اجرایی کشور و لزوم بهره برداری از توانمندی بالقوه جوانان در عرصه سیاستگذاری و حل مشکلات جامعه و همچنین لزوم رویکرد علمی و کارشناسی به حل مسائل جامعه تشکیل شد. در این راستا پرداختن و بررسی مهمترین مشکلات و مسائل روز در شرایط کنونی جامعه در ارتباط با شرایط و وضعیت اقتصادی کشور، از وظایف این گروه بود که منجر به انجام پروژه¬هایی شد که در بخش های دیگر به آنها اشاره می¬شود.

 • مروری بر دوره های شکل گیری گروه

  گروه مطالعات و پژوهشهای اقتصادی تا به حال سه دوره متمایز را پشت سر گذاشته است. اعضای گروه در هر دوره متناسب با توان، علایق و آسیب شناسی خاص خود، بر حوزه خاصی متمرکز شده اند.
  دوره اول
  در دوره اول، گروه بر موضوع حیاتی تورم متمرکز شد. این گروه که متشکل از شش نفر از برترین دانشجویان دوره دکتری دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران بود، با ترتیب دادن جلسات مشترک، ارتباط گیری های مستمر با مراکز سیاستگزاری و پژوهشی و... توانست کتاب جامع و بی¬بدیلی در این حوزه منتشر سازد. این کتاب به بررسی پایان نامه ها، کتب و پژوهش های انجام شده در این حوزه در داخل و خارج کشور پرداخته است و هم نقشه¬ی جامعی از موضوع تورم و ملحقات آن ترسیم کرده است. این کتاب "تورم در اقتصاد ایران" نام دارد. همچنین این گروه در تعامل با مرکز پژوهش های مجلس بولتنی را در مورد موضوع تورم منتشر ساخت. نهایتاً این گروه با ارائه دو مقاله علمی-ترویجی در مورد موضوع تورم کار خود را به اتمام رساند.
  دوره دوم
  اما در دوره دوم اعضای جدید گروه به این نتیجه رسیدند که بهتر است خود را به یک موضوع خاص محدود نسازند. از این رو کارهای متعددی از ایشان در زمینه های مختلف صورت پذیرفت. مهم ترین طرح ایشان در این دوره انجام طرح تحقیقاتی "تهدیدات نرم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران" بود که در تعامل با پژوهشکده مطالعات بسیج و مرکز مطالعاتی ارتش بیست میلیونی صورت گرفت. علاوه بر این ارائه یک مقاله به مجله علمی پژوهشی «مطالعات بسیج» در مورد روش¬شناسی مطالعات امنیت نرم در دستور کار این گروه قرار گرفت. این گروه همچنین در تعامل با مرکز «ایتان»، مرکز بررسی و تصمیم بیت رهبر انقلاب (مدظله)، کانون اندیشه جوان، مرکز مطالعات راهبردی همشهری، موسسه تحقیقات اقتصادی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و... ، پژوهشهای متعددی را در زمینه مباحث مشورتی و سیاستگزاری ارائه نمود. عناوین برخی از این پژوهشها به ترتیب ذیل می باشد:
  • ارائه گزارشی از وضعیت اقتصاد کلان در سال ۱۳۸۸
  • ارائه گزارشی از وضعیت صادرات و واردات در کشور در طول سی سال گذشته
  • ارائه مقاله¬ای در زمینه ارتباط بین تورم و کسری بودجه (در راستای ادامه روند گروه در دوره قبل)
  • برگزاری کنفرانسهای متعدد در جلسات درون گروهی مرکز پژوهشی آموزشی کوثر
  • ارائه یک بولتن علمی در مورد هدفمندی یارانه¬ها به نهاد رهبری در دانشگاه
  • بررسی ماهیت درآمدهای اختصاصی در ساختار بودجه ریزی ایران
  • و . . . .
  گروه سوم
  اما گروه سوم به این نتیجه رسید که در یک دوره دو ساله به طور خاص در مبانی اقتصاد متمرکز شود. حاصل این نگاه ارزشمند تا به حال ارائه چندین طرح مشورتی برای نهادهایی مثل کانون اندیشه جوان، مرکز پژوهشهای مجلس، ارائه مقاله¬ای به مجله علمی پژوهشی اقتصاد اسلامی، ارتباط با اساتید برتر حوزه اقتصاد اسلامی از قیبل حجت الاسلام دکتر میرمعزی و...، همکاری در پروژه جهاد دانشکده اقتصاد تهران با وزارت اقتصاد در زمینه اقتصاد نهادگرا، همکاری با نشریه زمانه، همکاری با دفتر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در قالب جزوات علمی، همکاری با سازمان بسیج علمی، همکاری با سازمان بسیج دانشجویی، جریان دهی موثر دانشکده¬های اقتصاد در حوزه های اقتصاد ملی و اقتصاد اسلامی، همکاری با موسسه تحقیقاتی و مطالعاتی مبین در زمینه الگوی توسعه تعالی بخش، همکاری مرکز همکاری های فناوری ریاست جمهوری، همکاری با مرکز ایتان و مرکز بررسی و تصمیم بیت و... بود. یکی از آخرین کارهای این گروه کتابی در زمینه مفاهیم پایه¬ای علم اقتصاد بود که با همکاری مرکز پژوهشهای اقتصادی و با مشاوره دکتر عادل پیغامی انجام شد.

 • نتایج مهم ترین اقدامات گروه

  - همکاری با ایتان: تکمیل قاموس عدالت در کلام رهبری
  - همکاری با ایتان: گزارش وضعیت صادرات و واردات ایران در طول ۳۰ سال گذشته
  - همکاری با ایتان: گزارش وضعیت اقتصاد کلان ایران در سال ۱۳۸۸
  - همکاری با مرکز پژوهشهای مجلس: تهیه بولتن تورم
  - همکاری با مرکز پژوهشهای مجلس: بررسی ماهیت درآمدهای اختصاصی در ساختار بودجه ریزی ایران
  - همکاری با پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی: فیش برداری موضوع روش شناسی اقتصاد غرب با محوریت مبانی فلسفی آن
  - همکاری با جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران؛ مطالعات توسعه: همکاری در پروژه جهاد دانشکده اقتصاد تهران با وزارت اقتصاد در زمینه اقتصاد نهادگرا
  - همکاری با مرکز همکاریهای فناوری ریاست جمهوری: گزارشی از بودجه ریزی عملیاتی
  - همکاری با مرکز همکاریهای فناوری ریاست جمهوری: شرکت در جلسات و ارائه مشاوره
  - همکاری با نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه: ارائه بولتن در مورد هدفمندی یارانه¬ها
  - همکاری با کانون اندیشه جوان: سفارش طرحواره عدالت و اقتصاد؛ با توجه به جریانات موجود
  - همکاری با کانون اندیشه جوان: سفارش طرحواره چگونگی تبدیل نُرم های اقتصادی به نرم های اجتماعی
  - همکاری با کانون اندیشه جوان: سفارش طرحواره اقتصاد مقاومتی
  - همکاری با کانون اندیشه جوان: سفارش طرحواره تاثیرات مبانی سرمایه¬داری بر اقتصاد جمهوری ایلامی ایران؛ با توجه به دولت سازندگی
  - همکاری با کانون اندیشه جوان: پرونده سیره اقتصادی پیامبر؛ ویژه نشریه زمانه
  - همکاری با مؤسسه تحقیقاتی و مطالعاتی مبین: همکاری در زمینه تدوین الگوی توسعه
  - همکاری با مرکز مطالعات راهبردی همشهری: جریانشناسی اقتصاد ایران